Дистанційне навчання. Українська мова 6 клас (11.01.2021)

 Шановні шестикласники, вітаю вас на  уроці української мови!!!

Електронна адреса вчителя: sashalyashkova65@gmail.com

Тема сьогоднішнього уроку: 

                                Відмінювання іменників IV відміни

Перед тим як розплчати працювати передивіться відеопояснення: 


Особливості відмінювання іменників ІV відміни

Однина
  1. У називному, знахідному та кличному відмінках однини іменники четвертої відміни мають закінчення -я (після шиплячого — ): галченя́, голуб’я́, гуся́, дитя́, козеня́; коліща́, курча́, лоша́; ім’я́, пле́м’я; ви́м’я, сі́м’я, ті́м’я.
  2. У родовому відмінку однини вживаємо форми на –ят-и (після шиплячого — –ат-и) та -ен-ігалченя́ти, голуб’я́ти, гуся́ти, дитя́ти, козеня́ти; курча́ти, лоша́ти, коліща́ти; і́мені (ім’я́), пле́мені (пле́м’я); ви́мені (ви́м’я), сі́мені (сі́м’я), ті́мені (ті́м’я).
  3. У давальному відмінку однини вживаємо форми на –ят-і (після шиплячого –ат-і) та –ен-ігалченя́ті, гуся́ті, дитя́ті, козеня́ті; курча́ті, лоша́ті; і́мені, пле́мені; ви́мені (ви́м’ю), сі́мені (сі́м’ю), ті́мені (ті́м’ю).
  4. В орудному відмінку однини вживається форма (без суфікса –ят, –ат) на –ям (після шиплячого — –ам), а іменники із суфіксом –ен– мають варіантні форми на –ен-ем і –ямгалченя́м, гуся́м; дитя́м, козеня́м; курча́м, лоша́мі́менем (ім’я́м)пле́менем (пле́м’ям), ви́менем (ви́м’ям), сі́менем (сі́м’ям), ті́менем (ті́м’ям).
  5. У місцевому відмінку однини вживаються форми на –ят-і (після шиплячого — –ат-і) та –ен-іна галченя́ті; на курча́ті; в і́мені, у пле́мені; іменники ви́м’я сі́м’я, ті́м’я мають варіантні форми: на ви́мені (ви́м’ї), на ті́мені (ті́м’ї), на сі́мені (сі́м’ї)по ви́мені (ви́м’ю), по сі́мені (сі́м’ю), ті́мені (ті́м’ю).
  6. У кличному відмінку деякі іменники мають закінчення -е: і́мене, пле́мене.
Множина
  1. У називному та кличному відмінках множини іменники четвертої відміни мають форму на –ят-а (після шиплячого — –ат-а) та –ен-агуся́та, теля́та; курча́та, лоша́та; імена́, племена́, але ви́м’я, сі́м’я, ті́м’я (ці іменники в множині відмінюємо як іменники другої відміни).
  2. У родовому відмінку множини іменники четвертої відміни мають нульове закінчення на –ят (після шиплячого — –ат) і –енгуся́т, теля́т; курча́т, лоша́т; іме́н, племе́н, але: ви́м’їв, сі́м’їв, ті́м’їв.
  3. У давальному відмінку множини вживаємо форми на –ят-ам (після шиплячого — –ат-ам) і –ен-амгуся́там, теля́там; курча́там, лоша́там; імена́м, племенам, але: ви́м’ям, сі́м’ям, ті́м’ям.
  4. У знахідному відмінку множини іменники четвертої відміни мають форму, однакову з називним відмінком: коліща́та; імена́, племена́; ви́м’я, ті́м’я, сі́м’я; з родовим відмінком (для назв людей): дівча́т, хлоп’я́т; або обидві форми (для назв тварин): гуся́т і гуся́та; курча́т і курча́таягня́т і ягня́та.
  5. В орудному відмінку множини вживаємо форми на –ят-ами (після шиплячого — –ат-ами) та –ен-амигуся́тами, ягня́тами; курча́тами, лоша́тами; імена́ми, племена́ми, але: ви́м’ями, ті́м’ями, сі́м’ями.
  6. У місцевому відмінку множини вживаємо форму на –ят-ах (після шиплячого — –ат-ах) і –ен-ахна гуся́тах, на ягня́тах; на курча́тах, на лоша́тах; в імена́х, у племена́х, але: у ви́м’ях, у сі́м’ях, на ті́м’ях.

Після того як подивитесь відео та ознайометесь із теоретичним матеріалом розгорніть свої зошити і запишіть:

      Одинадцяте січня

                     Класна робота

Відмінювання іменників IV відміни

Виконайте такі завдання:
 

1)   Провідмінюйте іменники.

Плем’я, орля, зайченя, дівча, циганча, немовля, тім’я, пташеня.

2)   Розкрийте дужки, поставте іменники в потрібну форму.

Мені тринадцятий минало, я пас (ягнята) за селом. (Т. Шевченко) Твого (ім’я) не вимовлю ніколи я, в лице твоє не гляну! (І. Франко) Не доручай (лисеня) курей стерегти, а (зайченя) моркву берегти. (Нар. творч.) Аж суне Вовк і до (Ягня): «Я з’їм тебе, прокляте!» (Ю. Кругляк)

Домашнє завдання:
1. § 32
2. Пройти тестування за посиланням: https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=3698110
 

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Дистанційне навчання, 6 клас. Українська мова (07.04.2021)

Дистанційне навчання. Українська мова 5 клас (18.01.2021)

Дистанційне навчання 5 клас на 30.03 - 03.04